PRZYDATNE POMOCE W NEUROREHABILITACJI
Każdy pedagog ma swoją koncepcję pracy. Nie mniej istnieje wiele przydatnych pomocy, które nie tylko poprawiają jakość pracy, skracają czas przygotowywania ciekawych zajęć, ale są wręcz niezbędne w rehabilitacji…. A przede wszystkim dzieci je kochają!!!
Kołderka obciążeniowa jest to najczęściej wykorzystywana pomoc w terapii. Jeżeli Twoje dziecko ma problemy z koncentracją, jest nadpobudliwe, ciężko przystosowuje się do nowego otoczenia. Są to przesłanki do użycia kołdry. Kołdra sensoryczna obciąża dziecko podczas snu, dzięki czemu dziecko jest wyciszone i rozluźnione. Nacisk kołderki zwiększa świadomość ciała dziecka, łagodzi pobudzenie, a także poprawia koncentrację i uwagę, wycisza, rozluźnia, zmniejsza zachowania auto stymulacyjne, a nawet redukuje uczucie lęku. Jako terapeuta mogę powiedzieć, iż kołdra obciążeniowa uciskając na ciało wykorzystuje niejako techniki masażu, pozwalając dziecku na uspokojenie się i „poskładanie myśli”. Głęboki ucisk moim zdaniem sprzyja produkcji neuroprzekaźników, tym serotoniny, która znana jest jako hormon szczęścia (poprawia nastrój, łagodzi ból, relaksuje) oraz noradrenaliny i adrenaliny.
Inną, godną polecenia- aczkolwiek bardziej ekskluzywną stroną z kołdrkami obciążeniowymi jest Senso-Rex
Aby kołdra spełniała swoje funkcje musi mieć odpowiedni ciężar i wymiar. Dlatego tak ważne jest dobranie tych parametrów do wagi i wzrostu dziecka…. Ale nie tylko dla dziecka- sama śpię pod taką kołderką… Jako jedyna w naszym kraju kolderka.net ma w tej kwestii przyznany status wyrobu medycznego. Znajdziecie tam też i inne produkty z zakresu integracji sensorycznej.
Inne przydatne pomoce w rehabilitacji
Mata sensoryczna to zabawka stymulująca układ dotykowy oraz słuchowy. Składa się z kolorowych elementów, które wypełnić można najrozmaitszymi materiałami do stymulacji rozwoju dziecka. Można kupić gotową- nie polecam, gdyż są stosunkowo drogie. Można jednak wykonać ją samodzielnie. Pomysły na to, jak to zrobić, można znaleźć tu.
Moje dzieci kreatywnie to w ogóle jedna z moich ulubionych stron:) Często korzystam z pomysłów tam przedstawianych, t.j. na przykład: 40 zabaw pobudzających zmysły, sensomotorykę, zachęcających dzieci do wąchania, dotykania, słuchania i poznawania świata wokół.
Inną równie ciekawa i pełna inspiracji strona to Dzieci są ważne. Znaleźć tam można wiele artykułów, porad, pomysłów, m.in.: 15 pomysłów na zabawy sensoryczne
Zaglądam też często, ba! bardzo często na stronę kreatywny Maks– blog, który prowadzą Pani Ania i Pani Kasia. Mogę tylko podziwiać, zazdrościć talentu i uczyć się 🙂 Znajdziecie na nim np. Masę plastelinową.
Całe mnóstwo fajnych pomysłów:
73 Atividades de coordenação motora, raciocínio lógico, cores… – Educação Infantil – Aluno On
12 Parenting Hacks to Help Your Kid Become More Independent
Zupełnie darmowe pomoce dla najmłodszych uczniów można znaleźć na stronie nauczycielki, która bezinteresownie się nimi dzieli- Belferkowo.
Niedawno znalezione Przedszkolankowo to strona poświęcona, jak sama nazwa wskazuje dzieciom w wieku przedszkolnym. Karty pracy, ciekawe pomysły do pobrania za darmo.
Przydatne pomoce- komunikacja alternatywna
Wiele dzieci niemówiących mogłoby korzystać z obrazków i symboli do porozumiewania się, jednak z powodu niewielkiej sprawności rąk nie mogą wskazywać, trzymać czy sięgać po przedmioty i obrazki. Dzieci te potrzebują szybszego i łatwiejszego sposobu wskazywania. Sprawdzonym i tanim rozwiązaniem okazał się system E- TRAN
E-tran to trzymana w ręku lub stojąca na stole przed dzieckiem ramka, do której przymocowane są symbole. Wykonana jest zwykle z pleksiglasu lub innego przezroczystego tworzywa. W jej środku znajduje się otwór, tak więc siedząc na przeciwko dziecka możemy łatwo śledzić jego wzrok. Doskonale nadaje się też dla osób dorosłych, które wskutek wypadków, bądź wylewów utraciły funkcje komunikacyjne.
System ten nie jest powszechny w naszym kraju. Jeżeli chcesz go zastosować dla bliskiej Ci osoby zapraszam do kontaktu – udzielę instrukcji.
EdWord baza zdjęć i grafik służących do komunikacji alternatywnej dla osób z autyzmem (i nie tylko). Można dodawać własne obrazki i ich opisy, zgodne z potrzebami podopiecznego. Program jest odpłatny, lecz w porównaniu z innymi nie są to duże koszty.
Inną przydatną pomocą do komunikacji niewerbalnej są piktogramy. Można je pobrać za darmo ze szwedzkiej strony z odnośnika. W prawym górnym rogu, klikamy w okienku „Change language”: polski i wciskamy przycisk: wypróbuj za darmo. Po czym wyszukujemy dane słowo i wyskakuje nam pożądany piktogram. Klikamy prawym przyciskiem kopiuj, a wordzie wklej.
Ich kolorową odmianą jest komunikacja alternatywna w postaci obrazków PECS. Przyjął się on z powodzeniem u osób w każdym wieku, u osób posiadających rozmaite trudności komunikacyjne, poznawcze i fizyczne. Niektórzy uczniowie używając PECS zaczęli mówić, inni przeszli na system komunikacji głosowej. Grono badaczy wspierających skuteczność PECS w dalszym ciągu powiększa się. Specjaliści prowadzą badania nad efektywnością PECS w wielu krajach na całym świecie.
Inną metodą w porozumiewaniu się alternatywnym jest system symboli – rysunków do porozumiewania się z osobą, która reaguje tylko mrugnięciem powiek. Znamy go pod pojęciem System Blissa.
PRZYDATNE POMOCE- GENERATORY ARKUSZY I KART PRACY
Kreator do tworzenia kart pracy, zarówno z literami, wyrazami, jak i obrazami. Osobiście- kocham go 🙂 Choć jest w języku angielskim ma cały ogrom opcji i jest dość prosty w obsłudze. Możemy ustawiać wielkość czcionki, rodzaj itp. Przydatny w terapii dysleksji, np. do ćwiczeń litery, której dziecko nie może zapamiętać. Oprócz tego zawiera kreator do ćwiczeń matematycznych- różnych, przy czym mamy opcję wydrukowania kart zarówno z samymi zadaniami, jak i z rozwiązaniami.
Istnieje także możliwość stworzenia kostki do gry typu „turlane opowieści”. Na każde pole kostki wstawiamy wybrany przez siebie obrazek- wybór tematyki jest spory. Jest też kreator kart pracy związanych z emocjami, gdzie możemy wybrać sobie różne twarze… Karty- co jest z plastiku, co z metalu? Co jest naturalne? itd. Nie sprawdziłam jeszcze wszystkich możliwości. Na stronie są również programy do pobrania m.in. Picto Selektor – niestety nie ma opcji języka polskiego. Ma ją za to Gazespeaker…
Generator popularnej gry Dobble, dostępny także w polskiej wersji językowej. Możemy skorzystać z gotowych wzorów, lub wstawić swoje własne zdjęcia.
Generator krzyżówek i wykreślanek.
Generator napisów, np. imion w różnych stylach, czcionkach itd. Ma możliwość używania polskich znaków. Po wejściu na stronę, klikamy „stwórz swoje typo”. Wpisujemy tekst i znów naciskamy „stwórz swoje typo”. Pojawi nam się obraz, który przyciskiem w górnym, prawym rogu możemy dopasować do naszych oczekiwań. Kiedy już to uczynimy, klikamy „podziel się”, następnie „zapisz” i mamy możliwość pobrania go w różnych formatach. Ciekawa opcja do zabaw dla dzieci z trudnościami w czytaniu.
INNE CIEKAWE STRONY
Jest ich naprawdę wiele. Zamieszczam te, które w momencie szukania inspiracji, w jakimś przedziale czasowym, udało mi się znaleźć:
Przydatne pomoce- strony odpłatne
Odpłatność za korzystanie ze stron z przydatnymi pomocami dydaktycznymi, budzi nieraz gorące emocje. Moim zdaniem niesłusznie. Ktoś, kto tworzy takie pomoce, poświęca swój czas i wkłada w nie swoje umiejętności. Koszt korzystania z takich serwisów nie jest, jak mniemam wysoki i kształtuje się w granicach do 100 zł/ rok. Dlatego też sama korzystam m.in. z:
Inwazja.info serwis szczególnie mi bliski, gdyż jego autorki tworzą w moim mieście Szczecinie.
- zindywidualizowane np. karty pracy dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych, w tym- co jest szczególnie cenne do języka niemieckiego
- materiały edukacyjne wspomagające rozwój dziecka,
- pakiety dotyczące obchodów świąt i dni nietypowych,
- łamigłówki, gry i rebusy,
- plansze i tablice,
- kolorowanki
i wiele innych pomocy dydaktycznych, przede wszystkim dla dzieci w wieku 3 – 10 lat.
PRINOTEKA.PL – przydatne pomoce m.in. dla pedagogów, logopedów- głównie w wersji obrazkowej- dzieci je uwielbiają! Strona zawiera również kreator, dzięki któremu szybko i łatwo przygotujemy materiały do wydrukowania idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Tysiące gotowych ilustracji, możliwość dodawania własnych obrazów, gotowe szablony kart, możliwość zapisywania pracy do ponownej edycji to tylko niektóre z funkcji, dzięki którym przygotowanie materiałów do zajęć stanie się dziecinnie proste, a praca nad nowymi pomocami będzie czystą przyjemnością.
ponad 10.000 arkuszy łamigłówek i ćwiczeń do wydruku
blisko 1.000 kolorowanek tematycznych do wydruku
pół tysiąca słówek angielskich z wymową w słowniczku obrazkowym
ponad 800 łamigłowek, quizów, ćwiczeń i testów online
176 bajek i opowiadań