NATALIA
Kto z Was oglądał „50 pierwszych randek”? Lucy cierpi na częste utraty pamięci i nie pamięta poprzednich dni. Henry’emu pozostaje tylko jedno – postanawia spotykać się z Lucy codziennie, mając nadzieję, że pewnego dnia dziewczyna przypomni go sobie i odwzajemni jego uczucie…. To tylko film. Natalka ma jednak podobnie.…
Wyobrażasz sobie, iż budzisz się rano i nie pamiętasz co było wczoraj? Nie przyswajasz żadnych informacji? Natalia Wskutek choroby cierpi na zaburzenia pamięci długotrwałej. To, czego dziś się nauczyła, jutro może być zapomniane… Pamięć powstaje w wyniku bardzo wielu różnorodnych procesów, w których biorą udział przede wszystkim struktury mózgowia. Ośrodek związany z przyswajaniem informacji znajduje się w strukturze mózgu zwanej hipokampem. Przechowuje on również ślady pamięciowe różnych sytuacji (np. skupiamy uwagę na jakimś obiekcie), które w różnym czasie mogą zostać odtworzone (tj. przypomniane) w świadomości. Terapia zaburzeń pamięci powinna być poprzedzona wnikliwą diagnostyką, ustaleniem co się za nimi kryje. Potem w zależności od potrzeb, wdrażamy indywidualne ćwiczenia. Często są one żmudne i w zależności od urazu krótko- bądź długotrwałe…
Natalia się jednak nie poddaje. Jest dzielna i przy wsparciu mamy, z uśmiechem stara się pokonywać przeciwności losu. Czasem jest łatwiej, czasem trudniej, ale ćwiczy…. Wprowadzamy właśnie indywidualny plan działań. Trzymajcie za nas kciuki….
I pamiętajcie o wykonywaniu czynności zapobiegających utracie pamięci:
- odpowiednia dieta (wysoka w: kwasy tłuszczowe omega-3 – ryby; cynk – ziarna zbóż, fasola; bor – orzechy, winogrona, brzoskwinie; witaminy A, C i E – owoce i warzywa; unikanie nadmiaru alkoholu),
- ćwiczenie (tzw. gimnastyka) pamięci – poprzez czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek, rozwijanie zainteresowań niezależnie od wieku,
- pozbycie się zbyt dużego pośpiechu oraz nudy w życiu.