Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego trzmiel lata, mimo że w gruncie rzeczy jego budowa oraz możliwości wskazywały niezbicie, że nie powinien? Marketingowcy z IBM znaleźli odpowiedź na ten dylemat – „Trzmiel lata, bo nie wie, że nie może!”.
A jakie Ty masz ograniczenia? Możesz np. uszyć garnitur? Albo stworzyć model statku z zapałek? Zapewne pomyślałaś, że nie… że to trudne, że nie potrafisz…. A ja Ci gwarantuję, iż możesz! Potrafisz!- musisz tylko w to uwierzyć i przestać się ograniczać własnym myśleniem…
Jeżeli chcesz nabyć jakieś szczególne umiejętności manualne, to musisz stworzyć w swoim mózgu odpowiednie struktury neuronalne, które będą odpowiadały za te umiejętności. Każdy mięsień ma swój odpowiednik w korze mózgowej. Uczenie się nowej umiejętności polega na stworzeniu i wzmacnianiu nowych połączeń pomiędzy neuronami i ich grupami tak aby w trakcie wykonywania czynności uaktywniały odpowiednie sekwencje aktywujące i rozluźniające właściwe mięśnie. Przykładem może być umiejętność pisania. Zwykle zajmuje sporo czasu kiedy jesteśmy jeszcze dziećmi. Z czasem zaczynamy pisać mechanicznie. W naszym mózgu powstały odpowiednie połączenia neuronalne, które są trwałe i mocne a dzięki nim nasza aktywność w tym zakresie nie wymaga myślenia o tym, co i w jaki sposób powinniśmy w trakcie pisania robić. Raczej zastanawiamy się nad tym, co chcemy napisać.
Zacznij od wizualizacji siebie, jak zrobisz coś, co dziś sprawia Ci trudność. Wyobraź sobie, jak wykonujesz czynność, której chcesz się nauczyć. Liczne badania pokazują, że w czasie takich wizualizacji odpalane są w mózgu dokładnie takie same ośrodki jak w czasie wykonywania ich w realu. Mózg nie za bardzo odróżnia to co dociera do niego za pomocą zmysłów, od tego co stworzymy sobie za pomocą rozbudowanej wizualizacji w głowie. Odwołujemy się tutaj do technik coachingowych, czy metod stosowanych w tutoringu, które zakładają najpierw wyobrażenie sobie celu, wizualizację korzyści, jakie dzięki niemu można osiągnąć, zobrazowanie samopoczucia czy swojej sytuacji w przyszłości po to, by „zahaczyć” motywację w obrazie stanu, który jest przez Ciebie oczekiwany.
Znany w Polsce coach i menadżer Maciej Bennewicz napisał w swojej książce Coaching czyli przebudzacz neuronów: „Aktywny umysł to najlepsza gwarancja sukcesu, pozwala też uniknąć zdziwaczenia, depresji i zaburzeń wieku średniego oraz demencji starczych, a także ślepych uliczek własnych bezradności. Twój umysł to najlepsza z możliwych inwestycji – warto utrzymywać go w dobrym stanie”.
Więc, jak? Które z własnych ograniczeń pokonasz? Czego się dziś nauczysz?